Новости ›› Полтава и область

У Полтаві обрали проєкт пам’ятника Симону Петлюрі

08.06.2021 22:30 | просмотров: 22362
Пам’ятники Симонові Петлюрі споруджені у Вінниці, Рівному, Польщі. Тепер встановлять і в Полтаві - місті, де народився відомий державотворець. Цими днями учасники другого засідання журі відкритого архітектурного конкурсу на спорудження в м. Полтаві пам’ятника українському державному, військовому та політичному діячу, Голові Директорії, Головному отаману військ Української Народної Республіки Симону Петлюрі визначили проєкт переможця.

Конкурс стартував 20 січня цього року. Проведення приурочили до 100-річчя Української революції 1917-1921 років як одного з найгероїчніших періодів в історії боротьби українського народу за державність. Український інститут національної пам’яті (УІНП) до складу журі запропонував експерта із меморіалізації, художника Ростислава Лужецького, начальника Управління наукового забезпечення політики національної пам’яті УІНП, кандидата історичних наук Ярослава Файзуліна, лауреата державної премії в галузі архітектури Сергія Юрченка (м. Київ) та регіонального представника УІНП в Полтавській області Олега Пустовгара. Головою журі обрали заступницю голови Полтавської облдержадміністрації Катерину Рижеченко, а заступниками – Олега Пустовгара, Ростислава Лужецького та головну архітекторку Полтавщини Ірину Особік.

Учасники конкурсу, окрім скульптури, мали запроєктувати і громадський простір. Розробляли проєкти до 25 квітня. На розсуд журі митці представили 11 робіт.

Засіданню, що тривало в закритому режимі, передувало спілкування із журналістами. Очільники журі нагадали, що торік, на засіданні тридцять шостої сесії Полтавської міської ради депутати підтримали проєкт рішення «Про погодження місця встановлення пам’ятника Симонові Петлюрі в місті Полтаві». За нього проголосували більшість народних обранців - виразників інтересів Полтавської міської територіальної громади. Рішенню передувало засідання Комісії з питань найменування та перейменування елементів міського середовища та інфраструктури, увічнення пам’яті осіб та подій при міськвиконкомі. Комісія підтримала рекомендацію Інституту нацпам’яті, Державного архіву Полтавської області й обласного краєзнавчого музею імені Василя Кричевського розташувати пам’ятник поруч із будівлею Обласного центру естетичного виховання учнівської молоді та першим будинком вулиці імені Симона Петлюри по вулиці Соборності, 67 неподалік скверу Матері і дитини й місця, де раніше стояв будинок, у якому народився і провів дитинство майбутній провідник визвольного руху.

«Настав важливий момент – процедура закритого конкурсного засідання журі, визначення переможців конкурсу, власників трьох премій, а також конкурсного проєкту, який буде рекомендований до втілення. Я вітаю всіх із цією подією», – зазначила Катерина Рижеченко.

«Сьогоднішнє засідання журі поставить остаточну крапку у довготривалому історичному процесі з теми спорудження на малій батьківщині Симона Петлюри пам’ятника»,- підкреслив Олег Пустовгар. Він висловив думку, що «на Полтавщині за часи незалежності сформувалося лояльне і навіть позитивне ставлення до постаті Симона Петлюри». Для цього чимало попрацювали протягом трьох десятиліть як громадськість,так і влада. На доказ цього представник Інституту нацпам’яті назвав кілька фактів: «Починаючи з 1992 року, влаштовувалися вечори пам’яті, покази у вузах документальних фільмів, зустрічі зі студентством. Знаковим науковим проєктом стали Всеукраїнські петлюрівські наукові читання. У 2006 р. на будинку колишньої Полтавської духовної семінарії, де навчався Симон Петлюра встановлено меморіальну дошку. А у 2018 році зусиллями депутата міської ради,воїна російсько-української війни Юліана Матвійчука меморіальну дошку відкрили вже на будинку по вулиці Петлюри 7/22. Волонтери молодіжних ГО створили тематичний громадський сайт. У обласному краєзнавчому музеї є експозиція, присвячена Українській Революції 1917-21 рр. та Симону Петлюрі зокрема. Тож, полтавці вже дозріли до того, щоб і достойний пам’ятник своєму славетному землякові збудувати».

Як зауважила Ірина Особік, всі роботи були допущені до конкурсу й відповідали його вимогам. Вони є досить серйозними й сильними за скульптурними та архітектурними рішеннями. «Друге засідання журі відкритого архітектурного конкурсу – подія важлива і знакова. Хочеться, щоб у Полтаві з’явився пам’ятник, який би слугував дороговказом для нащадків і був гідним постаті державного діяча Симона Петлюри», – сказав Ростислав Лужецький.

«Симон Петлюра має колосальне значення для нашого сьогодення і для наших нащадків. Особисто мені подобається найбільше скульптура, де Симон Васильович стоїть із шаблею у військовому однострої. Мені здається, всі риси характеру зображені у цій роботі. Симон Петлюра – це та постать, якою б гордилося будь-яке місто світу. Заповіти Симона Петлюри мають фундаментальну цінність для будівництва суверенної, соборної, сильної України. Радію душею і серцем, що нарешті полтавці дозріли в потребі вшанування свого генія», – відзначив громадський і політичний діяч, голова Полтавського обласного об`єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, голова постійної комісії обласної ради з питань регламенту, депутатської діяльності, цифрового розвитку, інформаційної сфери, зв’язків з громадськістю та дотримання прав учасників АТО Микола Кульчинський.

Історик-петлюрознавець, співробітник УІНП Ярослав Файзулін зауважив: «Це знакова подія. Тому що питання спорудження пам’ятника Петлюрі — історія, яка триває вже майже три десятиліття. І лише зараз справа дійшла до її реалізації. Петлюра має бути зображений і як державний діяч, і як військовий. Хотілося, щоб цей пам’ятник вшановував Петлюру передусім як керівника Української держави і як людину, яка боролася за цю державу. Це, по-суті, дві ключові іпостасі, чому його маємо вшанувати», – наголосив пан Ярослав.
Ростислав Лужецький сподівається, що пам’ятник Петлюрі встановлять і в столиці. «Я тільки «за». Причому, у Києві розгортались події, пов’язані з Петлюрою. І є знакові місця, де можна було б відобразити постать Петлюри. Думаю, це питання вже на часі».

Після 4-годинного обговорення за результатами загального голосування визначили, що 1 місце виборов проєкт під шифром 573197. Його авторами, як з’ясувалося після відкриття конверту, є скульптор Анатолій Кущ та архітектори Сергій і Михайло Швець-Машкари.

«Відчувається, що автор досвідчений в монументальній скульптурі, і це дуже важливо. Скульптура несе таку напругу, внутрішня така напруга цієї постаті, і уміння поєднати деталі з загальним сприйняттям — оце те, що і є переконливим моментом, і одностайність журі говорить про те, що цей проект заслуговує на втілення в роботі, і ця площа отримала прекрасний пам’ятник», - так оцінив проєкт Юрій Самойленко, очільник обласної організації Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України, доцент кафедри образотворчого мистецтва ПНПУ.

Для більшості глядачів скульптура розкриватиметься з півночі, від вулиці Соборності і матиме вигляд силуету в контражурі. Петлюру представлять у френчі, галіфе, чоботах, портупеї. Правою рукою спиратиметься на край столу з документами і картами, а лівою тримає ефес шаблі. Скульптура виконується в бронзі, висотою 3 метри і встановлюється на гранітному постаменті. Меморіальну територію також хочуть обладнати звуковим оформленням.

Анатолій Кущ - відомий український скульптор, член Національної спілки художників України, академік Національної академії мистецтв України, заслужений та народний художник України. У його творчому доробку — десятки пам’ятників і монументально-декоративних композицій як в Україні, так і за кордоном. Зокрема, Архангелу Михаїлу на Майдані Незалежності, гетьману Пилипу Орлику у Києві. А ще талановитий митець є автором скульптурної Шевченкіани: пам’ятників Тарасу Шевченку у Польщі, Білорусі, у м. Бурштині на Івано-Франківщині та циклу меморіалів «Шляхи Тараса» на Черкащині. Кущ створив пам’ятники «Берестецька битва», «Жертвам голодомору в Україні 1933 року» (Чикаго, США); Богдану Хмельницькому (Рокфорд, США), «Засновникам Київської Русі» (Київ). Він — один з авторів столичного Монументу Незалежності України.

28 червня відбудеться нагородження переможців, вручення премій і грамот. Переможці конкурсу отримають грошові винагороди: 1 премія – 40 тис. грн, 2 премія – 20 тис. грн, 3 премія – 10 тис. грн.

Північно-східний відділ УІНП
Поделиться с новостью друзьями
Комментарии
От:
Проверка на человечность. Введите сегодняшнее число без ведущего нуля
Авторизация
Люди.StudClub
Имя:
Пароль:
Запомнить меня
Главная | Реклама на сайте | Контакты
Наши партнеры: