Новости ›› Полтава и область

«З мрією про Крим»: полтавські телеканали показали ролик Інституту нацпам’яті про Номана Челебіджіхана

31.05.2021 12:52 | просмотров: 21774
Український інститут національної пам’яті (УІНП) спільно з Bober Film Studio створив історичний ролик про одного з лідерів кримськотатарського національного відродження початку ХХ століття Номана Челебіджіхана, оскільки історія не зберегла точної дати його народження, лише рік – 1885. Днями у межах вшанування пам`яті жертв депортації кримськотатарського народу комуністичним тоталітарним режимом ролик продемонстрували на полтавських телеканалах «Місто+» та «Центральний». Показ відбувся в рамках угоди між менеджментом телеканалів та головою УІНП Антоном Дробовичем«Номан Челебіджіхан – одна з найяскравіших та найважливіших фігур у всій багатосотлітній історії кримськотатарського народу. Далеко не кожен хан може порівнятися за своєю вагою з цим уродженцем степового Криму. Доля відпустила Номану Челебіджіхану трохи більше 30 років, але за цей час він став одним із співзасновників реалістичної та романтичної кримськотатарської прози, автором національного гімну, завоював авторитет як громадський діяч та національний лідер, співтворець органів кримськотатарського самоврядування, які продовжують діяти і сьогодні попри заборону держави-окупанта. І його мученицька смерть лише підтвердила його слова про готовність служити власному народу до кінця. Пам’ять про таких видатних діячів, як Номан Челебіджіхан, є частинкою і нашої історичної пам’яті. Про це треба не забувати і підтримувати корінний народ Криму. Особливо зараз, коли півострів знову опинився під російською окупацією», - говорить історичний консультант ролика, кандидат історичних наук Андрій Іванець.

Ролик про Номана Челебіджіхана став продовженням серії УІНП про видатних особистостей «Люди епохи». Відео створене за сприяння Кримського Дому, Ахтема Сейтаблаєва, Рустема Скибіна та Андрія Щекуна. У ролику використані історичні фото та відеохроніка, кадри з художнього фільму «Хайтарма» та відеоролика Міністерства інформаційної політики до Дня корінних народів.

Довідково: Номан Челебіджіхан народився у 1985 році в родині імама мечеті села Біюк-Сунак Ібраїма Челебі. На жаль, точної дати його народження не збереглося, а нині вже немає і самого села Біюк-Сунак. Отримав освіту в кількох медресе. У 1908 році переїхав у Стамбул, де вивчав право і богослов`я у Стамбульському університеті. Там же спільно з Джафером Сайдаметом та Абібуллою Одабашем заснував підпільну політичну організацію «Vatan» («Батьківщина»), членами якої були кримськотатарські студенти в Османській імперії. Навчався також у Санкт-Петербурзі на юридичному відділенні Інституту психоневрології, щоб забезпечити себе, працював на укладанні доріг. Після Лютневої революції 1917 року Челебіджіхан повернувся до Криму, де очолив національний рух кримських татар. Виступав за створення автономної Кримської держави зі збереженням ладу між етнічними групами, формування мусульманських збройних сил, рівні права для чоловіків і жінок. Розробив і впровадив систему органів місцевого самоврядування. Ініціював відкриття в Сімферополі жіночої гімназії, технікуму та Педагогічного інституту. Почав видавати газети «Millet» («Нація») кримськотатарською мовою та «Голос татар» - російською. Став одним із ініціаторів і головних організаторів Першого Курултаю кримськотатарського народу. Мріяв перетворити Крим на «справжню цивілізовану Швейцарію». Вбитий матросами-більшовиками 23 лютого 1918 року в Севастопольській в’язниці. Тіло Челебіджіхана та інших замордованих кримських татар було скинуто в море.

Вірш Номана Челебіджіхана «Ant Etkenmen» («Я присягнувся») став національним Гімном кримськотатарського народу.

За матеріалами офіційного сайту УІНП
Поделиться с новостью друзьями
Комментарии
От:
Проверка на человечность. Введите сегодняшнее число без ведущего нуля
Авторизация
Люди.StudClub
Имя:
Пароль:
Запомнить меня
Главная | Реклама на сайте | Контакты
Наши партнеры: