Новости ›› Полтава и область

У Полтаві відзначили 30-річчя підняття національного прапора

29.09.2020 17:36 | просмотров: 17558
У приміщенні обласної організації Національної спілки письменників України відбувся просвітницький захід «30-річчя підняття національного прапора у Полтаві:спогади учасників». Його організували Полтавська філія Суспільної служби України та ветерани Народного Руху України. До популяризації заходу долучився Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП).

Національні синьо-жовті прапори на Полтавщині розгортали ще в період СРСР під час масових народних виступів за відновлення незалежності під проводом Народного Руху України. У Полтаві відроджували національну символіку Рух, клуб «Рідне слово» та «Центр громадських ініціатив». 8 липня 1989 року відбувся один із наймасовіших тодішніх заходів під синьо-жовтими прапорами. Тоді полтавці вчинили масштабний спротив намірам петербурзької організації «Россия молодая» відсвяткувати чергову річницю перемоги московського царя Петра I під Полтавою 1709 року.

А вже наступного року, у вересні 1990 року український стяг розгорнули у центрі Полтави – на будівлі колишнього кінотеатру імені Котляревського. Рішення про підняття синьо-жовтого прапора розглядали депутати на сесії міської ради. Вона відбувалася у приміщенні сучасної обласної філармонії. Рішення вивісити український прапор на сесії не підтримали. Тому на заклик Руху сотні полтавців вийшли протестувати, попрямувавши до центру, де перекрили транспортний рух. За деякий час чимало містян долучилося до мітингу під синьо-жовтими прапорами. Також приєднувались до протестувальників й пасажири, які виходили із тролейбусів. Тож невдовзі у центрі Полтави зібралося декілька тисяч патріотів. З огляду на спротив компартійної більшості у міськраді містяни вирішили встановити синьо-жовтий прапор самостійно. На будівлю піднялися кілька чоловіків й розгорнув прапор. На заклик рухівців «Перед українським прапором опустіться на коліна!» тисячі полтавців, які тоді перебували на майдані біля кінотеатру імені Котляревського, опустилися на коліна перед прапором України.Потому заспівали національний гімн. А через рік після цих подій, 24 серпня 1919 року Україна відновила незалежність.

Спогадами про подію та буремні 90-ті ділилися Зоя Коваленко,Ганна Кіященко, Іван Библюк,Василь Фелоненко та ін.

Регіональний представник УІНП в Полтавській області,співробітник Північно-східного відділу Олег Пустовгар привітав учасників зібрання зі знаковою датою в історії Полтави. Пан Олег вступив до Гадяцької райорганізації НРУ ще у березні 1991 року і очолював обласну організацію у 2005-2009 рр. Тож поділився спогадами про рухівські мітинги та демонстрації під синьо-жовтими прапорами у місті Гадяч, підняття синьо-жовтого прапора над ВР 4 вересня 1991 року.
Наголосив на тому, що просвітницький захід має не лише громадський, але й державницький вимір, адже з ініціативи УІНП у 2015 році Верховна Рада прийняла закон «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність у ХХ столітті». Ним ціла низка організацій, зокрема й Народний Рух України (до 24 серпня 1991 року) законодавчо визнані суб’єктами боротьби за відновлення державної незалежності України. У 2015 році Олег Пустовгар як керівник інформаційного департаменту ОДА на той час в рамках відзначення 25-річчя НРУ ініціював видання коштом обласного бюджету фундаментального видання ««Полтавщина.Шлях до незалежності.1985-1991». Він розповів присутнім про цю унікальну книгу, авторами котрої є знані полтавські історики та дослідники — Олександр Білоусько і Тарас Пустовіт. Видання у 2017 році отримало Гран-прі конкурсу «Краща книга Полтавщини» й створено Науково-редакційним підрозділом – центром по дослідженню історії Полтавщини спільно з Державним архівом Полтавської області. Профінансовано Полтавською облдержадміністрацією та обласною радою. У книзі зібрано матеріали про етапні кроки на шляху з відновлення незалежності у Полтавському регіоні: історична частина, хронологічні таблиці, біографії учасників, фотоілюстрації, документи, які були з грифом «секретно». Серед іншого у книзі вміщено й спогади про підняття 30 років тому українських прапорів у Полтаві та інших містах краю.

Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП
Поделиться с новостью друзьями
Комментарии
От:
Проверка на человечность. Введите сегодняшнее число без ведущего нуля
Авторизация
Люди.StudClub
Имя:
Пароль:
Запомнить меня
Главная | Реклама на сайте | Контакты
Наши партнеры: