Новости ›› ХреНовости

Через падіння гривні найбільше подорожчають продукти, техніка та ліки

05.03.2014 10:00 | просмотров: 1646
Падіння курсу гривні вже відбилося на гаманцях українців. За підсумками минулого року заробітні плати в Україні не зросли, а от продукти тільки за лютий поточного року в середньому подорожчали на 5-7%.

Наприклад, вартість кілограма бананів в супермаркетах виросла на гривню, з 16 гривень до 17-ти, ківі та цитрусові - на 2-3 гривні. Помідори та огірки - на 3-5 гривень. Сухофрукти та горіхи подорожчали майже на 10%.

"Цінники ми міняємо щотижня, постачальники збільшили вартість через ріст курсу долара та євро. Ми не можемо прогнозувати ціни зараз", - каже адміністратор Олексій, який працює в одному з супермаркетів великої торговельної мережі.

Втім, подорожчали не лише імпортовані в Україну фрукти та овочі, але й зібрані в Україні. Зокрема, кілограм цибулі зараз коштує майже стільки ж, скільки й кілограм картоплі - близько 8 гривень за кілограм. Відзначимо, ще місяць тому кілограм цибулі можна було купити за 6 гривень.

Капуста подорожчала на гривню - до 3,5-4 гривень за кілограм, морква до 5 гривень - на 0,5-1 гривень.

"Ми закладаємо курс долара і євро для закупівлі товарів на наступний рік - добрива, палива, техніки, тощо - майже все це прив'язане до вартості валюти. Так що падіння гривні, хоч і не прямо, але впливає на вартість нашої продукції", - пояснює Ілля Мягков, фермер з Харківської області.

Ще один фактор, який впливає на подорожчання - сезонність. "Навесні овочі та фрукти традиційно дорожчають - закінчується запас. До того ж, цього року врожай цибулі та капусти був не дуже хорошим, тому ціни саме на ці овочі так динамічно почали рости", - розповідає Мягков.

Втім, не останню роль у подорожчанні продуктів зіграв початок Великого посту – тому зараз попит на овочі та фрукти швидко зростає.

Правда, яйця, м'ясна і молочна продукція, всупереч сформованій традиції, поки не подешевшали. Ціни на більшість цих товарів залишилися на колишньому рівні. А на деякі навіть виросли на 1-2%.

Також подорожчав цукор та крупи. Крупи - через зростання вартості зернових на міжнародному ринку, цукор - через скорочення працюючих цукрових заводів в Україні та невеликий врожай цукрових буряків.

Група ризику

Але продукти харчування - не єдині товари, які подорожчали в Україні. Так, ціни на імпортні авто, як на нові так і ненові, постійно змінюються залежно від курсу євро та долара.

Ростуть ціни на меблі - практично вся фурнітура і тканини завозяться в Україну з Європи та Китаю.

У групі ризику - ліки. У загальному обсязі фармацевтичної продукції, реалізованої в Україні, частка іноземних препаратів складає близько 80 %.

Щодня переглядаються цінники на побутову техніку - з побутової електроніки в Україні практично нічого не виробляється, а те, що збирають в західній частині України - збирають з імпортних деталей, які також прив'язані до курсу.

"Купувати пральні машини і холодильники українці все одно будуть, але природно попит може знизитися в кілька разів. У 2008 році, коли гривня просіла майже на 60 %, перші два місяці було затишшя взагалі. За підсумками 2009 року обсяги продажів по моїй лінійці впали майже в три рази", - розповів Дмитро Кузьмук, менеджер з продажу великої торговельної мережі.

Відзначимо, за даними Держстату, за підсумками 2009 року імпорт в грошовому вираженні скоротився майже на 50% до 45,5 млрд доларів, у кількісному – по деяким напрямкам – у 3-4 рази.

Але найголовніше питання - вартість блакитного палива. "Через курс долара собівартість продукції вітчизняних виробників також зросте. Адже ціна на газ, який споживають українські виробництва, також зафіксована в доларах", - пояснює Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

Крім цього, переглянути можуть й тарифи на комунальні послуги. Але справа тут не у вартості російського газу - для ТКЕ використовується газ внутрішнього виробництва. На підвищенні тарифів ЖКГ наполягає МВФ - це було однією з вимог Фонду з надання позики.

Ще дорожче?

На ринку очікується, що вартість цибулі в найближчі два місяці виросте на 5-7%, додадуть у ціні на 0,5-1 гривень місцеві овочі, імпортні фрукти і овочі дорожчатимуть залежно від курсу долара і євро.

Кілограм цукру, швидше за все, найближчим часом перевалить за позначку 10 гривень.

Однак поки експерти не поспішають з песимістичними прогнозами. "Є ряд імпортної продукції, що поставляється в Україну, де ціни істотно зростати не будуть. Багато хто хоче зберегти свою частку ринку, тому вони поступляться в ціні за рахунок зменшення своєї маржі - заробітку" - говорить Олександр Соколов, начальник аналітичного департаменту Pro-Concutling.

Втім, це стосується лише тих імпортних товарів, у яких є українські аналоги. Наприклад, це не стосується товарів побутової електротехніки. І тут ціни можуть злетіти високо. "Навряд чи хтось зараз представляє життя у великому місті без холодильника або пральної машини. Техніка ламається, так що купувати будуть. Але можливо з ростом курсу долара, і відповідно зростанням ціни на техніку, українці будуть переорієнтуватися на більш дешевий сегмент", - говорить Дмитро Кузьмук.

Подорожчати для України може і російський газ. І не лише через курс іноземної валюти – Росія заявила про готовність підвищити ціни у зв'язку з боргом України в розмірі 2 млрд. доларів. Подорожчати блакитне паливо може вже в квітні.

Источник: tsn.ua
Поделиться с новостью друзьями
Комментарии
05.03.2014 12:00 Пушистичка
придурки.

От:
Проверка на человечность. Введите сегодняшнее число без ведущего нуля
Авторизация
Люди.StudClub
Имя:
Пароль:
Запомнить меня
Главная | Реклама на сайте | Контакты
Наши партнеры: